O mně

Na této stránce je můj stručný životopis a pak mé názory na různé dění.

Tak: poté co jsem nenastoupil na žádnou hereckou školu, začalo mé první angažmá v šumperském divadle (1988), po třech letech šup do Opavy a pak rychle (po roce) šup do Českých Budějovic. Tam jsem byl pěkných devět let, načež jsem přijal nabídku od Tomáše Töpfera k práci v Divadle Na Fidlovačce, kde jsem tedy dosud.

nebo taky http://www.cinoherak.cz/lide/ctirad-gotz/

Dopis šefredaktoru Respektu k článku J. Vitvara v časopise Respekt ze dne 15. 3. 2015:

Dobrý den pane Tabery,

nemíním hodnotit doporučení grantové komise nepřidělit Divadlu Na Fidlovačce (DNF) ani 1 Kč na další roky z grantu hl.m. Prahy. Osobně si myslím, že toto divadlo by mělo být financováno stejně, jako s ním srovnatelné scény -  ať zaměřením dramaturgie či kapacitou hlediště - tedy Vinohrady, MDP, Palmovka, atp.

Nesdílím však radost, vyjevenou potleskem, nad rušením jakéhokoliv divadla v Praze, do kterého lidi chodí - navíc šéfem kulturní (!) rubriky Respektu, ale budiž. Co mne však překvapilo, je tendenčnost článku v Respektu č. 12 na toto téma, ač vlastně jde o minimálně druhý tímto postižený článek p. Vitvara (první se týkal Ztohoven, tendenčnost mu vytýkal Roman Týc).

V případě DNF (jehož jsem členem), však tendenčnost a nepravdivá tvrzení rozpoznám sám. Osobní tón je navíc přisolen srovnáváním nesrovnatelného - Dejvice mají kapacitu cca 3,5x menší než DNF a dramaturgii zaměřenou na jiné publikum, stejně jako Vosto5, Letí či Buchty, dále vyloženou manipulativní lží - čtyři z pěti vyjmenovaných titulů, které dle p. Vitvara nasadilo nové vedení s touhou snížit úbytek příjmů, měly premiéru ještě za ředitelování p. Töpfera a pátý z nich (Dohazovačka) je poměrně běžným titulem podobných, výše jmenovaných scén. Navíc soudit "lechtivost" témat podle názvu je hloupost. V logice této manipulace pak pochopitelně nezmiňuje titul náročnější (Rok na vsi). Datum a způsob vzniku dluhu, o kterém se v článku píše, by se dal taky jistě vysledovat, stejně jako probíhající způsoby řešení. Z článku je zřejmé, že o objektivní popis této situace nejde.
To, že pomíjí současné angažmá p. Štěpána Kubišty coby manažera multifunkčního prostoru Jatka 78 a raději napíše "někdejší šéf Nové scény ND" zavání snahou neupozornit na možný konflikt zájmů tohoto člena grantové komise (doufám, že se nejedná o shodu jmen, to bychom se pletli oba - někdejší šéf Nové scény ND je oním p. Kubištou, který je manažerem Jatek /http://www.novinky.cz/kultura/352490-stepan-kubista-tohle-divadlo-vzniklo-z-nadseni.html/, nevím však, je-li totožný s členem GK - ale předpokládám, že aspoň toto si pan Vitvar ověřil a můžu z jeho informace vycházet), což by spíše mělo novináře Respektu zbystřit, než tento fakt zamlčovat. Aby bylo jasno, mám mezi kumštýři z Jatek přátele a to, co dělají tuze obdivuji, vadí mi jen, opakuji, tendenční a nepravdivé informace v článku vedoucího kulturní rubriky Respektu.

Celý článek je fandění jednomu druhu divadla na úkor divadla, které se p. Vitvarovi nelíbí s použitím nepravdivých a irelevantních informací. Chápu, že do DNF nechodí, ale to s novinařinou hodnou respektu i - dle mého názoru - Respektu, nemá zhola nic společného.

Přeji hezký den a více objektivity i v tak subjektivní oblasti, jakou je divadlo a psaní o něm.

Ctirad Götz

Žádné komentáře:

Okomentovat